Преди известно време, разглеждайки такъми в магазина на fishingzone , в ръцете ми попадна една сравнително евтина пръчка Atec, която на първо тръскане ми се стори доста обещаваща. Atec e търговска марка на Tailwalk за европейския пазар, който предлага едно отлично съотношение цена/качество, като за продукти на японски бренд. Моделът, който държах в ръцете си и възбуди любопитството ми е Crazee Wind S832M. Вносителят забеляза интереса ми и предложи да направя няколко риболова с въдицата, след което да споделя впечатления и да я представя на малкото ни спининг общество, за което сполучливите бюджетни решения са винаги добре дошли. Притежавам и ползвам активно Salty Shape Dash Seabass Game 83M Wind, която е със сходна насоченост и параметри, но по-висок клас, благодарение на което щях да имам отлична база за сравнение.
Seabass Wind пръчките са първоначално разработени за риболов на лаврак, но се оказват с едно наистина универсално приложение при смесен сладководен спининг, тъй като се справят еднакво добре при риболов със силикони и твърди примамки, а мощността им е адекватна за нашите условия - доставят удоволствие с малки примамки и риби, а в същото време се справят отлично с трофеи.
Пособието се предлага в 2 варианта - 2.51 m до 21 g и 2.56 m до 28 g. Не обичам презапасяването с мощ и без да се замислям, избрах по-лекия вариант.
Atec Crazee Wind пристига в твърда транспортна опаковка, която може да бъде използвана и в бъдеще при пренос, като в комплекта, разбира се, има и мек калъф в син цвят, характерен за продуктовата гама на марката.
Обявеното тегло на пръчката е 126 g и след като лично я претеглих, се оказа наистина толкова. Много интересено съвпадение, но точно толкова се оказа и другата ми сходна пръчка от по-висок клас Salty Shape Dash Seabass Game 83M Wind.
Тестът по примамки е обозначен като "до 21 g" и ще бъде коментиран нататък в статията. Предназначена е за влакна в размер до PE 1.2 , които в днешно време предлагат здравина напълно достатъчна за 99% от сладководните спининг приложения.
Както е обозначено на етичетчето, пръчката е оборудвана с качествени Fuji водачи и макародържач.
Водачите са 8 на брой, с нормална големина, а дръжката е изнесена напред и e израбнотена от ЕВА материал. Макародържачът е с метална задна част и красив метален винт с карбон и накадка за удобно и сигурно завиване – завидно качество за пръчка от този ценови клас.
Цялостната дължина на дръжката е нормална спрямо дължината на въдицата и последната се балансира идеално със съвременни макари размер 2500 и 3000, в диапазона 230-270г.
Строят на пръчката е fast, усеща се стегната, но в никакъв случай колеста. При натоварване бланката сработва прогресивно и се усеща мощ и сигурност.
Тестът на пръчката е реален, като спокойно може да бъде превишаван с 10-ина грама, ако се внимава, разбира се. Зоната на комфорта е от около 5 до 20-ина гр, а с някои компромиси и/или повишено внимание, може да се разботи с примамки от 3 до 30 гр.
Atec Crazee Wind се справя отлично с туич на воблери, както и с други конвекционални примамки.
Едно от важните достойнства на пръчката е отличната чувсвтителност при джиг риболов.
Дъното се усеща добре с примамки от тестовия диапазон, като се долавят почукванията и на по-малките костурчета.
В същото време, мощната бланка прикючва доста бързо яростната съпротива на „батките“ и спокойно вдига от водата без кеп килограмов костур.
Като привърженик на по-леките такъми, за мен Atec Crazee Wind е една отлична „лайт“ щурарка, която се справя без особено усилие с масовите български щуки до 2кг.
По-тежкият вариант до 28 гр би покрил изискванията и на любителите на малко по-хард риболова, като с него могат да бъдат използвани примамки по над 30гр.
За времето, през което тествах Atec Crazee Wind, имах късмета да я изправя и срещу малко по-прилична щука. Пръчката се справи отлично на всички етапи – предаде капризното кълване в паузата, засече безкомпромисно коравата паст на рибата, при което успяха да се забият добре 2 морски тройки, а изваждането с добре реагиращата на натоварване бланка за мен беше детска игра.
Заключение:
- Atec Crazee Wind 83M е една отлична универсална пръчка, която аз опрдеделям като ML към М;
- Тестовия диапазон може да се определи като 4-21гр;
- Строят е Fast, като с риба сработва цялата бланка ;
- Притежава нужната бързина за туич на воблери и нужната чувствителност за работа със силикони ;
- За противниците на типичните щукарски „колци“, Atec Crazee Wind 83M е отлична „лайт“ щукарка, която с малко повече емоции ще се справи и с трофеи ;
- За тези, които искат повече сигурност и по-тежки примамки, има вариант Atec Crazee Wind S852MH, който е малко „по-корав“ и малко по-дълъг ;
- Цената на пръчката е атрактивна, предвид японския бранд и използваната фурнитура Fuji.
Автор: Ваньо Контев
Feedback